Професионалните обучения по ароматерапия са вече утвърдени в световен мащаб, а все повече хора искат да изучават професията и в България.
Самият съвременен начин на живот създава предпоставки за засилено търсене на допълващи и неинвазивни грижи за здравето, наред с ориентирането към по-естествени храни, козметика, продукти за дома и т.н. И ароматерапията е част от тази тенденция, като в последните години отбелязва особено интензивно развитие и приложение, както по света, така и в България.
До този момент обучението по ароматерапия в нашата страна се провежда в български центрове за професионално обучение, но липсата на регламентирана професия ограничава много възможностите за пълноценно обучение.
През 2023 г. екипът на Българска академия „Ароматерапия“, с подкрепата на Българска Стопанска Камара, инициирахме и разработихме предложение за включването на нова професия в Списъка на професиите за професионално образование и обучение. В този процес, Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) ни оказа безрезервна подкрепа – експертите, ангажирани с дейността, проявиха изключителен професионализъм и пълно съдействие на всеки етап от държавната процедура.
След повече от година усилена работа, официални срещи в различни институции, участие в експертни групи и секторни съвети, най-после видяхме нашата дейност включена в националния списък на професиите.
На 9.08.2024 г., със заповед на министъра на образованието, беше утвърден новият списък на професиите за професионално образование и обучение, който ще влезе в сила от януари 2026 г. В него, сред общо 193 професии, в сектор „101 ПЕРСОНАЛНИ УСЛУГИ“, е включена и професията „Арома услуги“ (код 101205), с най-високата квалификационна степен – четвърта.
Обучените по професията лица ще могат да заемат длъжност „Приложен специалист, арома процедури“ (код 5169 3011), която от 01.01.2024 г. беше включена в Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011), също по предложение на Българска академия „Ароматерапия“.
Въвеждането на професията и създаването на държавен образователен стандарт за нея е особено важна стъпка напред, с редица положителни ефекти:
Наличието на професионална подготовка и специализирано обучение по ароматерапия на най-високо ниво ще повиши значително качеството на предлаганите в тази сфера услуги. Обектите, в които понастоящем се предлагат масово услуги, свързани с ароматерапия, ще имат възможност да повишат качеството им като наемат на работа специалисти, придобили професионална квалификация по установен държавен стандарт. Обучените лица ще могат да практикуват също и самостоятелно, което ще им даде възможност за личностна реализация в сравнително нишова сфера от пазара на труда, със съответните конкурентни предимства.
Професионалното обучение ще спомогне също така и за отпадането на някои недобри практики, свързани с неподходяща употреба на етерични масла, и потенциално ще намали рисковете за потребителите на ароматерапевтични продукти и услуги.
Дейността на професионално подготвени специалисти по ароматерапия ще повиши косвено и изискванията към пазара на етерични масла в България, в посока повишаване качеството на тези продукти, както и на производствените практики. В този смисъл, в дългосрочен аспект въвеждането на професията ще има положителен ефект както върху производството, така и върху пазара на етерични масла у нас. Тя ще заеме липсващото звено между производители и потребители на етерични масла, създавайки устойчива тенденция към повишено търсене на висококачествени продукти.
С въвеждането на новата квалификация в списъка на професиите, България ще бъде не само лидер в производството на етерични масла, но ще положи и солидни основи на професионалната подготовка в тази област и ще допринесе за цялостното развитие на професионалното обучение по ароматерапия.